Dąb Ursus i 7. Panien

Wiceburmistrzowie Ursusa sadzą jedno z drzewek 7. panien.

W pobliżu dawnej portierni ZM „Ursus” (dziś Dom Kultury Portiernia) powstaje skwer. Pomyślano o tym, aby przypominał nieistniejącą fabrykę traktorów.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wraz z Lasami Polskimi podjęło inicjatywę : „Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń”. W ramach tej akcji ursuski oddział PTTK, z jego prezesem Januszem Ptasińskim, zorganizował uroczystość posadzenia na powstającym skwerze dębu „Ursus” oraz 7. ozdobnych drzew owocowych. W ten sposób nawiązano do historii narodzin Ursusa.

Fabryka powstała w 1893 roku i początkowo mieściła się w Warszawie przy ul. Siennej. Jej kapitał założycielski stanowił posag 7 córek właścicieli powstającego zakładu. Najbardziej znaną postacią wśród przedsiębiorców był Ludwik Rossman. Był jednym z twórców nowoczesnego cukrownictwa w zaborze rosyjskim, miał dwie córki: Hannę i Jadwigę. Natomiast Kazimierz Matecki był ojcem trzech córek: Wandy, Heleny i Stanisławy. Ich współwłaściciel Karol Strasburger odgrywał ważną rolę w zarządzaniu koleją warszawsko-wiedeńską. Miał dwie córki: Elizę i Anielę. Właśnie imiona tych dziewcząt otrzymało 7 owocowych drzew ozdobnych.

Najstarsze logo fabryki „Ursus”

A posagi 7 panien dobrze ulokowane zostały po wielokroć powiększone. Śladem tej interesującej historii jest pierwsze loga fabryki, jeszcze z XIX wieku – „P7P”.

W uroczystości posadzenia drzew wzięli udział włodarze dzielnicy: wiceburmistrzowie Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik. Obaj związani są z Ursusem – najpierw miastem, a teraz dzielnicą – od lat. Imiona dziewcząt pojawią się na tabliczkach już w przyszłym roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *