Multimedia

Czerwiec’76

W 2016 roku przypadała 40 rocznica protestów robotniczych w Ursusie, Radomiu, Płocku i innych miastach, które przeszły do naszej najnowszej historii pod nazwą Czerwca’76. Z tej okazji Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przeprowadziło wywiady z kilkoma osobami z Ursusa (Emilem Broniarkiem. Tadeuszem Fidowiczem, Mirosławem Chmielewskim), które brały udział w proteście z 1976 roku. Fragmenty mojej wypowiedzi pozwoliłem sobie na zamieszczenie poniżej.

Ludzie na torach Ursus Czerwiec ’76

W roku 2010 powstał film dokumentalny Jacka Głuskiego poświęcony wydarzeniom w Ursusie w czerwcu 1976. Opowiada o genezie i przebiegu strajku w Ursusie. Film powstał dzięki Ośrodkowi Kultury Arsus.

Scenariusz i reżyseria: Jacek Głuski
Narrator: Olgierd Łukaszewicz
Współpraca organizacyjna: Jerzy Domżalski
Konsultacja historyczna: dr Paweł Sasanka (IPN)
Opieka logistyczna: Bogusław Łopuszyński (dyr. Ośrodka Kultury „Arsus”)
Ilustracja muzyczna: Marianna Zając (TVP S.A.)

Operacja Lato 76

Kryptonim „Operacja Lato – ’76” to nazwa esbeckiej operacji tłumiącej strajki, które wybuchły w wyniku ogłoszenia przez premiera Piotra Jaroszewicza podwyżek cen w czerwcu 1976 r. Film dokumentalny z 2021 roku w reżyserii Ewy Sochackiej–Kraśko opowiada o wydarzeniach z czerwca 1976 roku.

Film do obejrzenia na platformie TVP VOD: https://vod.tvp.pl/website/operacja-lato-76,54816302#

Stan wojenny 13 grudnia 1981 r.

W 41 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zorganizowano w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie (dolny kościół) spotkanie poświęcone Solidarności w ZM „Ursus” – w jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych w Polsce i w jednym z najważniejszych bastionów związkowych w kraju. Spotkanie ubogacił występ młodzieży z pruszkowskich szkół: Szkoły Podstawowej Azymut i Liceum „Pryzma”

Zapiski ze Stanu Wojennego

W dniu 13 grudnia 2023 roku, w 42 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Polskie Radio program I nadało reportaż Urszuli Żółtowskiej „Ursus. Zapiski ze stanu wojennego”. Reportaż można posłuchać na stronie Polskiego Radia.