100 lat polskiego traktora

W czerwcu 1922 roku na polsko-francuskiej wystawie maszyn rolniczych w parku Agrykola pokazano szerszej publiczności pierwszy polski ciągnik rolniczy marki Ursus, nazywany jeszcze wtedy ciągówką. Dwa inne ciągniki brały udział w pokazach orki jakie zorganizowano w Wilanowie.

„Gazeta Rolnicza” pisała wówczas:

„W dziale polskim wysuwa się, z natury rzeczy, na czoło, polska ciągówka model 1921/22 budowy Fabryki Silników i Ciągówek Ursus Spóła Akcyjna w Warszawie. Znana ze swej ruchliwości fabryka silników i ciągówek zdając sobie sprawę z całej doniosłości mechanicznej uprawy roli, pierwsza w kraju przystąpiła do budowy ciągówek rolniczych.”

Setną rocznicę, wydarzenia ważnego w historii Ursusa, przypomniano organizując II Zlot Zabytkowych Traktorów, który odbył się 25 września 2022 roku na terenie targowiska przy ul. Gierdziejewskiego (pierwszy zlot miał miejsce dwa lata temu. Rok temu – ze względu na pandemię zlotu nie było).
Tegoroczny zlot wypadł wspaniale. Dopisała pogoda i na targowisku pojawiły się tłumy gości. Najszczęśliwsze były dzieci, które mogły zasiąść za kierownicą ciągników, mogły uruchamiać klaksony i choć na chwilę mogły być traktorzystami. Imprezę rozpoczął przejazd zabytkowych ciągników przez Ursus.

Najwięcej na zlocie było ciągników C-45 i ich pochodnych, które rozpoczęły po II wojnie światowej dzieje fabryki Ursus. Ozdobą imprezy był ciągnik z 1922 roku, który przez wiele lat był najcenniejszym eksponatem przyfabrycznego muzeum mieszczącego się w Domu Kultury. Obecnie eksponaty z tego muzeum trafiły do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. O ich przyszłość nie ma się co martwić. Szkoda tylko, że nie było dla nich miejsca w Ursusie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *