Nowy krajobraz

Po-fabryce-1
Pierwszy blok powstający na terenie po fabryce „Ursus” – stan z 2 kwietnia 2016 r.

Przeobraża się poprzemysłowy krajobraz Ursusa. Na wschodnich obrzeżach dawnej fabryki traktorów, w sąsiedztwie budynku Urzędu Dzielnicy (kiedyś budynek dyrekcyjny ZPC „Ursus”) wyrasta pierwszy blok mieszkalny. W nowej części dzielnicy  znajdzie dach nad głową ponoć 30 tys. mieszkańców. Z myślą o nich jeden z deweloperów przekazał władzom dzielnicy, za symboliczną złotówkę, 1,7 ha terenu pod budowę szkoły podstawowej i przedszkola.
Pierwszy blok powstaje przy ulicy, która otrzymała za patrona Tadeusza Hennela (w okresie międzywojennym dyrektora Fabryki Samochodów „Ursus”). Jeszcze niedawno była tutaj hala zakładu montażu ciągników. Na przeciw wznoszonego bloku znajduje się adaptowany budynek dawnego Laboratorium Centralnego, dziś siedziba firmy Servoll, producenta  drzwi. Po sąsiedzku przetrwały, unikając wyburzenia, dwa charakterystyczne budynki z czerwonej cegły. Kiedyś w jednym z nich mieścił się dział handlu, a w drugim dział metod inżynierskich. W adaptowanych budynkach znajdują się dziś ekskluzywne apartamenty „American House”.

Po-fabryce-2
Apartamenty „American House”

Powstaje nowa – pewno piękna –  część Ursusa, a dawnym pracownikom fabryki traktorów  łzy się kręcą w oku… z żalu. Został zniszczony zakład legenda. Nie do wiary!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *